Czech English German Polish Russian

Supermoto Moravský Krumlov 2022 - ohlasy jezdců a pořadatelů

 

Jedinečné městské závody podniku SUPERMOTO, které letos premiérově uskutečnily v Moravském Krumlově namísto tradičních Hrušovan nad Jevišovkou, jsou již tři týdny minulostí. A jak tuto unikátní motoristickou událost zpětně hodnotí sami jezdci a pořadatelé? 

 

Na jezdce čekala přes kilometr dlouhá trať vedoucí centrem města, kombinující hned několik povrchů – od asfaltových pasáží, přes přejezdy zpomalovacích retardérů, nepředvídatelně kluzké dlažební kostky až po divácky atraktivní hliněný terén se skokem přímo na náměstí. Závody byly vypsány v celkem třech kategoriích – supermoto S1, supermoto S2 a čtyřkolky. Této jedinečné akci, která po více než pěti desítkách let navázala na tradici moravskokrumlovského terénního a silničního motocyklového závodění, přihlíželo několik tisícovek diváků.

 

O atraktivitě městského závodu svědčí i vyjádření vítěze „královské“ kategorie S1 – Rakušana Rudolfa Bauera #69: "Moravský Krumlov je velice krásné město a místní trať je navíc velmi rychlá. Je to velká zábava a během celého víkendu přišla navíc spousta lidí. Tento okruh je zcela odlišný od ostatních tratí, kde závodím a na které jsem zvyklý. Jede se přece přímo ve městě! Když bude příležitost, rád si tu zazávodím znovu." říká Bauer, který letos startoval v podniku Supermoto poprvé a zkušenosti s dosavadním městským okruhem v Hrušovanech nad Jevišovkou tak nemá žádné.

 

 

 

Moravský Krumlov učaroval i Eriku Provazníkovi #140, letos druhému muži kategorie S1, který však na rozdíl od Bauera už měl možnost okusit i hrušovanský okruh: "Slyšel jsem, že pořadatel zvažuje variantu, podle které by se jeden rok závodilo v Hrušovanech a jeden rok v Moravském Krumlově. Byl bych moc rád, kdyby to vyšlo," nezastírá. Provazník dále doplňuje, že moravskokrumlovská trať je pro něj v určitých aspektech dokonce zajímavější: "V nejrychlejším úseku tratě na náměstí jsme dosahovali rychlosti až 155 km/h, přičemž následovalo prudké brždění až na 22 km/h do nájezdu na hliněný terén a následný skok. Ten byl v Moravském Krumlově pro nás jezdce navíc bezpečnější, i když diváky asi bavil více skok v Hrušovanech. Tam už to ale byl skutečný extrém, protože jsme letěli vzduchem třeba i 26 metrů – zde se bavíme o nějakých 15 až 16 metrech. Také mě hodně bavila pasáž při výjezdu z náměstí, kdy se jelo po kostkách. Tam se totiž přesně ukazuje, kolik citu jezdec má. Kdo tam přidá moc plynu nebo moc zabrzdí, hned spadne. Musíte tam tedy projíždět s velkým respektem."

 

 

 

Krumlovský závod kladně hodnotí i jezdec kategorie S2 Tomáš Hanzal #959, který si po letošním druhém místě, lidově řečeno, pro příští ročník brousí zuby na královskou kategorii S1. "Minulý rok jsem S1 zkusil, ale v prvním závodě mě jiný jezdec sundal a v neděli jsem kvůli tomu nemohl startovat. Letos jsem se tedy rozhodl, že půjdu do S2. Příští rok ale zase zkusím S1," říká ke svým budoucím plánům Hanzal, pro kterého bylo Supermoto jediným letošním závodním vystoupením. Hanzal by rovněž nebyl proti, kdyby i v roce 2023 byl dějištěm závodu Moravský Krumlov: "Byla to příjemná změna. Možná, že se mi to líbilo i více než v Hrušovanech. Zadní pasáž s vracečkou a esíčkem přes parkoviště je zajímavá. Kde ostatní brzdili, tam já přidával plyn. Bylo to super. Nevadilo by mi, kdyby se Supermoto přesunulo do Moravského Krumlova nastálo," dodává.

 

O perfektní doplnění přestávek mezi jednotlivými závodními rozjížďkami se pak postarali skuteční mistři volantu. Během exhibičních jízd na moravskokrumlovskou trať vyrazili piloti týmu Mičánek Motorsport Jiří Mičánek junior a Bronislav Formánek, kteří předvedli své nejnovější zbraně v podobě dvou supersportů Lamborghini Huracán SuperTrofeo Evo. „Celý víkend vyšel úplně skvěle. Počasím i diváckou účastí. Pořadatelé Tomáš a Petr Ševčíkovi odvedli skvělou práci a klobouk dolů, že v dnešní době dokážou takto kvalitní a povedenou akci uspořádat v centru města. „Závodění ve městech má navíc své nezpochybnitelné kouzlo díky blízkému kontaktu s návštěvníky i hranicemi tratě. Sice se v našem týmu soustředíme na okruhy, ale tyto akce jsou pro nás skvělým zpestřením,“ shrnuje manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra a zároveň jeden z jezdců Jiří Mičánek junior.

 

 

 

Letošní novinku v rámci doprovodného programu představovaly exhibice znojemského týmu 3RCZ.com, jenž do Krumlova přivezl dakarský speciál Ford F150 a autokrosovou buggynu s motorem z vozu Porsche 911 GT3.
 

A jaká bude budoucnost závodů? „V Krumlově pojedeme na 90 % znovu. Musíme si ale ještě s celým organizačním týmem sednout a letošní ročník podrobně vyhodnotit a spočítat. Pak můžeme finálně rozhodnout, jaká přesně bude podoba závodu v příštím roce. Podle mě však s největší pravděpodobností pojedeme znovu právě v Krumlově.“ bilancuje šéf eventu Tomáš Ševčík.

 

 

 

Dále dodává: „Musím také v neposlední řadě podotknout, že v Krumlově jsme poznali mnoho nových, a především schopných a nadšených lidí, kteří se již stali našimi přáteli a členy naší SUPERMOTO rodiny. Dali nám svoji důvěru a vytvořili jsme si nějaké pouto. Určitě musím vyzdvihnout přístup vedení radnice a starosty Tomáše Třetiny. Dále bych chtěl vyseknout poklonu i veliteli městské policie Rudolfu Fráňovi, který nám hodně pomáhal již od samého začátku.Podle mě by to přesně takto mělo vypadat. Jsou to zkrátka všichni lidé na správném místě. Tento lidský přístup mě hodně překvapil a potěšil. A právě i tento fakt bude při rozhodování o budoucím dějišti závodů hrát svoji roli. Půjde o to, jak se bude celkově dařit, jaká bude situace a jak závody obyvatelé měst s delším časovým odstupem přijmou.

 

Dokážu si také představit, že se pojede jeden rok v Krumlově a potom pro změnu třeba u nás v Hrušovanech. Také si umím představit, že zůstaneme jenom v Krumlově. Uvidíme – budoucnost je skutečně i vzhledem k probíhající objížďce v Hrušovanech ještě otevřená.“ uzavírá Ševčík.

 

Výsledky SUPERMOTO Moravský Krumlov 2022 (kompletní výsledky všech rozjíděk jsou k dispozici ZDE)

 

Supermoto S1

1. #69 Rudolf BAUER

2. #140 Erik PROVAZNÍK

3. #109 Petr LUDVÍK

 

Supermoto S2

1. #39 Mateusz OTREBA

2. #959 Tomáš HANZAL

3. #404 Markus WAZLAWIK

 

Čtyřkolky

1. #127 Cirulis NORMUNDS

2. #34 Petr ŠEVČÍK

3. #567 Georg STROHMAYER

 

Oficiální web závodů: www.supermotard.cz

 


6.8.2022

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.