Czech English German Polish Russian

 

Tomáš Ševčík: Přípravy hrušovanského supermota zaberou celý rok

 

Tomáš Ševčík – bývalý závodník, podnikatel, ale především organizátor jedné z nejvýznamnějších motoristických událostí na jižní Moravě se v našem rozhovoru rozpovídal nejen o přípravách samotného závodu, kterému se příznačně přezdívá jihomoravské monte carlo, ale také o jeho bohaté historii a i o tom, nač se mohou diváci těšit letos. Supermoto Hrušovany 2021 totiž odstartuje již příští víkend. 

 

Městské závody mají v Hrušovanech poměrně dlouhou tradici. Mohl bys ji prosím krátce přiblížit?

Závody motokár se jezdily v Hrušovanech již od roku 1983 do 2006 pod názvem Moravský pohár. Nám se povedlo navázat na tradici závodů v roce 2009 se supermotem a čtyřkolkami. Závody měly mezi diváky úspěch, a tak jsem s bratrem a pár kamarády uspořádal další tři ročníky - jeden dokonce jako oficiální mistrovství ČR. Pracovní i rodinné důvody však zapříčinily pauzu až do roku 2017. V roce 2018 se povedlo odjet závody již na stávajícím okruhu. Josef Záruba ml. mi pak navíc pomohl s organizací závodu motokár a já byl neskutečně šťastný, že se mi povedlo motokáry vrátit do hrušovanských ulic.

 

Kdy se pak začal psát příběh dnešní podoby městských závodů supermota a motokár a co tě motivovalo stát se organizátorem této jedinečné události?

V roce 2018. Beru to tedy jak ve složení kategorií, tak i v podobě dnešního závodního okruhu. Organizovat závody jsem začal především z důvodu slabé organizace a podpory ze strany AČR. Mistráky nenavštěvovali téměř žádní diváci, jediní fanoušci byli mechanici nebo rodiny závodníků, což mi připadalo velmi smutné. Proto jsem chtěl zpopularizovat tento krásný sport a především ho přiblížit lidem. Nedalo mi to, a začal jsem jezdit po Hrušovanech a vymýšlet, jak uspořádat závody supermota v našem krásném městě.

 

Zorganizovat takovou akci jistě není nic jednoduchého. Jak dlouho vlastně probíhají přípravy každého ročníku?

Nyní to je už bez přehánění celoroční práce. Bezprostředně po závodech začínám pracovat na dalším ročníku, přičemž vyřizování potřebné administrativy pak pojme přibližně 50% příprav.

 

 

Co vše je třeba zajistit při pořádání závodů například z hlediska již zmíněné administrativy a různých úředních povolení, aby se mohlo závodit přímo v ulicích města?

Stěžejní je vždy schválení zastupitelstvem města Hrušovany. Většina zastupitelů je pro a my jim i tímto děkujeme za možnost pokračovat v tradici pořádání závodů v ulicích našeho krásného města. Po schválení na zastupitelstvu zadáváme žádosti k příslušným úřadům, odboru dopravy, správě a údržbě silnic a následně i na kraj. 

 

Samozřejmě bys asi jen stěží zvládl vše zorganizovat sám. Kolik lidí vlastně čítá pořadatelský tým hrušovanského supermota? 

Tým supermoto je především rodina, kamarádi a stejní nadšenci do motorsportu jako jsem já. Nejvíc práce odvede moje žena Pája. Společně plánujeme, zařizujeme a vytváříme podobu daného ročníku. Můj bratr, dvojče Petr, každoročně pomůže s pořádáním závodu v podobě vybudování terénu, příprav trati a hlavně následného úklidu. Firma Agrocentrum - Bronislav Formánek nám poskytuje na zabezpečení trati 650 balíku slámy, které jejich ochotní zaměstnanci rozmísťují po závodním okruhu celou noc před závody. Neskutečnou pomoc odvádí každoročně Jirka Veselý, Jiří Daněk, Martin Protivinský, Patrik Reichl, Standa Vašourek, Pavel Štarmanito, David Kohout, Koffí, Siki, Jan Kiš, Ivito, Číba, Karel Toman, Tomáš Novák, Keša, Ondra, Petr Marek, Pepino Borovička, Vláďa Kovář se synem, Jan Mareček, bratři Kotláříci a spousta dalších. Těmto všem patří můj opravdový dík. Odvádí skvělou práci jak před závody, během nich, tak i po závodech, což je asi ta nejtěžší část - úklid po třídenním maratonu. Zbytek jsou firmy, agentury a brigádníci. Organizační tým během závodního víkendu sestává ze zhruba sta lidí. 

 

 

Máš ze svých bohatých pořadatelských zkušeností nějaký moment či okamžik, na který rád vzpomínáš a který se ti vybaví, když se řekne supermoto Hrušovany? 

Nejvíc je zatím moment, když se poprvé rozjely v ulicích motokáry třídy KZ2. Pamatuji si, že jsem prožíval neuvěřitelnou radost, že se nám povedlo vrátit motokáry zpět do ulic Hrušovan. Ta rychlost s jakou dokáže jet kára KZ2 je naprosto dech beroucí. 

 

A co byla naopak největší komplikace, se kterou ses musel během pořádání supermota vypořádat? 

Těch problému je každý rok hned několik, zpravidla přichází okolo června ze strany vedení radnice - od pokusu o vydírání, nepodepsání zastupitelstvem schválených smluv, neochotou převzít zpět městský majetek, až po řešení poškrábaných obrubníků po devíti měsících po závodech. Bohužel jsou v našem městě i zastupitelé, radní i starosta, kteří mají problém s mou osobou jako zastupitele, a proto se snaží pořádání tohoto podniku dost znemožnit. 

 

 

Přihlašování do letošního ročníku ještě stále běží, ale můžeš už prozradit nějaká jména jezdců, kteří se na hrušovanské trati příští týden představí?

Účast potvrdil vítěz posledního ročníku Erik Provazník, zraněný Miloš Říhák, Tomáš Trávníček, Petr Vorlíček, Milan Sitnianský, tito jezdci patří k nejlepším a účastní se i mistrovství Evropy a mistrovství světa Supermoto Petr Ludvík či Jan Drkoš. Dále se můžete těšit na domácí závodníky, jako jsou Petr Ševčík, Miroslav Sýkora, Filip Treger, Tomáš Nehněvajsa, David Kaštánek. Z mezinárodní účasti letos přibydou i jezdci z Rakouska, Slovenska, Ruska a Polska.

 

Již tradiční součástí hrušovanského supermota bývá i bohatý doprovodný program. Na co se diváci mohou těšit letos?

Program je bohatý a začneme jízdní show v podání stáje Mičánek Motorsport, kdy letos v ulicích Hrušovan uvidíme rovnou tři speciály Lamborghini Super Trofeo. Součástí budou i již tradiční zápasy MMA, BOX K1, koncert Kabát Revival, jízdy v safety car, soutěž o jízdy v Lamborghini, Oldies party na Centrále či afterparty na Vesetu. Bude to prostě paráda.

 

 

Předposlední otázka bude ryze organizační. Kolik budou letos stát vstupenky a kde se dají koupit?

Sobota 400 Kč, neděle 300 Kč, víkend 500 Kč, VIP sobota 1300 Kč, neděle 1000 Kč, VIP víkend 2000 Kč, děti do 5 let zdarma, 5-15 let 100 Kč/den. Prodej vstupenek bude probíhat výhradně na místě.

 

Na závěr si nemohu odpustit i tuto otázku - uvidíme i tebe někdy v sedle supermota na hrušovanském okruhu?

Každý rok mne svrbí ruce, a to nejen u supermota. Já bych jel klidně hned všechny kategorie, ale bohužel nejde pořádat tento závod a zároveň ještě k tomu závodit. Takže v Hrušovanech se určitě nesvezu.

 

Oficiální FB událost Supermoto 2021: https://www.facebook.com/events/253824106442969

Oficiální FB událost afterparty: https://www.facebook.com/events/527617908404461/

Fotogalerie z loňského ročníku: https://www.motolevel.com/clanek-11171-hrusovanske-supermoto-nabidlo-jedinecnou-adrenalinovou-podivanou

 

Autor: Václav Volf (vvf)

31.07.2021

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.